Grupa 3 im. św. Jadwigi Królowej pielgrzymuje na Jasną Górę w ramach wspólnoty prądnickiej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Te swoiste rekolekcje w drodze – w intencji ojca świętego i ojczyzny – rozpoczynają się 4 sierpnia w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni. Ich zakończenie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej następuje zwyczajowo 11 sierpnia. Przewodnikiem grupy do roku 2023 był ks. Paweł Skraba. Nowym przewodnikiem został ks. Andrzej Tarasek.

Bocheńska „Trójka” wyruszyła po raz pierwszy z kościoła św. Pawła Apostoła 7 sierpnia 1987 r. Pielgrzymi z Bochni dołączyli do głównego członu PPK w Krakowie, skąd po Mszy świętej na Wawelu udali się Szlakiem Orlich Gniazd do Częstochowy. Od 1993 r. Piesza Pielgrzymka Krakowska odbywa się w dniach od 6 do 11 sierpnia. Dwa dni wcześniej wyruszają pielgrzymi z Bochni: zaczynają Mszą świętą w kościele św. Pawła Apostoła, a po pierwszych kilometrach zatrzymują się na modlitwie w sanktuarium Matki Bożej Bocheńskiej. 11 sierpnia – w ostatnim dniu pielgrzymowania – z parafii św. Pawła Apostoła wyjeżdża autokarowa pielgrzymka, której uczestnicy spotykają się z bocheńską grupą na Przeprośnej Górce, by następnie razem przejść ostatnie kilometry do celu.

Genezę Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej stanowi Biały Marsz z udziałem studentów oraz mieszkańców Krakowa. Marsz, który odbył się 17 maja 1981 r., w kilka dni po zamachu na życie Jana Pawła II, był wyrazem łączności z ojcem świętym i jednocześnie sprzeciwem wobec zła na świecie. Trzy miesiące później z Krakowa wyruszyła na Jasną Górę piesza pielgrzymka, która stanowiła dziękczynienie za cudowne ocalenie papieża Polaka od śmierci. Wśród organizatorów i uczestników pielgrzymki byli studenci pochodzący z Bochni.

Piesza Pielgrzymka Krakowska   >> zobacz

Z biegiem lat kard. Stanisław Dziwisz odznaczył medalami Jana Pawła II zasłużonych promotorów i organizatorów pielgrzymowania bocheńskiej „Trójki”. Złotym medalem zostali wyróżnieni: Robert Leśniak (2011) i ks. Jan Nowakowski (2014), który wspierał grupę od czasu jej utworzenia. Metropolita krakowski nagrodził również medalem brązowym: Jaromira Malinę i Jarosława Leśniaka (2012), a także Andrzeja Świgosta (2014) za organizowanie transportu bagaży bocheńskich pątników.

Fotokronika: 2012 | 2013 | 2014 | 2016 | 2018 I 2020 | 2021